- Program stacjonarny: warunki przyjęcia
- Program substytucyjny: warunki przyjęcia
- Procedura przyjęcia pacjenta do programu stacjonarnego
-
-
- Pacjent starający się o przyjęcie do MOR WTD jest wpisywany na listę osób oczekujących do przyjęcia (imię, nazwisko, rozpoznanie, wiek, pesel, data zgłoszenia). Rekrutacje przeprowadza się telefonicznie we wtorki między godz. 10.00 a 18.00. O kolejności przyjęć decyduje miejsce na liście oczekujących. Każdy pacjent wpisany na listę osób oczekujących na przyjęcie informowany jest o obowiązku potwierdzania chęci leczenia telefonicznie raz w tygodniu (wtorek).
- Pacjenci informowani są o terminie i warunkach przyjęcia, a więc skierowanie do ośrodka od lekarza psychiatry, lekarza POZ lub karta leczenia szpitalnego, dowód ubezpieczenia, dokument z Peselem. Wskazane jest przedstawienie aktualnych wyników badań.
- Pacjent w dniu przyjęcia do Ośrodka poddawany jest jakościowemu testowi na obecność metabolitów narkotyków w moczu i obecność alkoholu w wydychanym powietrzu. Dodatni wynik testu dyskwalifikuje pacjenta do przyjęcia, w ośrodku stosowane są testy firmy Acon. Dopuszcza się wyznaczenie kolejnego terminu przyjęcia zgodnego z możliwościami ośrodka.
-
-
- Wszelkie czynności związane z przyjęciem nowego pacjenta dokonywane są przez terapeutę dyżurnego bądź osobę przez niego wskazaną w poszanowaniu godności pacjenta i za jego zgodą (kontrola osobista).
- Pacjent w dniu przyjęcia jest informowany o metodzie leczenia i regulaminie ośrodka.
- Po zapoznaniu się z metodą leczenia i zasadami panującymi w ośrodku (regulamin) pacjent zobowiązany jest do wyrażenia pisemnej zgody na leczenie w MOR WTD, wyraża bądź nie wyraża pisemną zgodę na informowanie o przebiegu leczenia w MOR WTD oraz o przerwaniu leczenia (wypisie karnym).
- O przyjęciu pacjenta do ośrodka decyduje cała społeczność w drodze głosowania.
- W pierwszym dniu pobytu pacjenta zbierana jest autoanamneza.
- Zasady kwalifikacji pacjentów do udziału w programie substytucyjnym:
-
- Wyrażenie pisemnej zgody na uczestnictwo w programie oraz przestrzeganie regulaminu – zawarcie pisemnego kontraktu.
- Pacjenci, którzy nie są w stanie przebyć leczenia detoksykacyjnego lub bezpośrednio po jego zakończeniu powracają do przyjmowania narkotyków.
- Osoby pełnoletnie, które wyrażają zgodę na leczenie substytucyjne metadonem lub suboksonem.
- Ich historia uzależnienia jest krótka, od 3 do 5 lat przyjmowania opioidów.
- Pacjenci, którzy przyjmują narkotyki drogą dożylną od kilku miesięcy lub są na etapie zamiany drogi podawania z inhalacji na dożylną.
- Pacjenci ze środowisko które czynnie utrudnia proces zdrowienia np. uzależnieni rodzice, rodzeństwo, przemoc w rodzinie, bieda itp.
- Wyjątkowo, przyjmowane są kobiety w ciąży, których kwalifikacje odbywałyby się w trybie indywidualnym (ocena stanu somatycznego, opieki nad noworodkiem, sytuacji socjalnej).
- Kryteria wykluczające:
-
- Uzależnienie od alkoholu.
- Uzależnienie od leków uspokajająco-nasennych.
- Osoby z współwystępowaniem ostrych zaburzeń psychicznych takich jak: schizofrenia, choroba afektywna dwubiegunowa, depresja nawracająca oraz pacjenci z rozpoznanym zespołem organicznym, z umiarkowanie nasilonymi zaburzeniami poznawczymi.